تعلیم وتربیت از دیگاه حضرت آقا (مدظل)

مقام معظم رهبری در مورد اثر گذاری معلم در تربیت و روحیات افراد می فرماید: "شما [معلم ها] در سر کلاس، نه فقط درسی که می دهید، بلکه نگاهی که می کنید، اشاره ای که می کنید، لبخندی که می زنید، اخمی که می کنید، حرکتی که انجام می دهید و لباسی که می پوشید، بر روی دانش آموز اثر می گذارد. ما به خودمان که مراجعه می کنیم، عمیق ترین احساسات و عواطف و حالات خودمان را اگر ریشه یابی کنیم، در انتهای خط، یک معلم را مشاهده می کنیم. معلم است که ما را می تواند شجاع یا جَبان، بخشنده یا بخیل، فداکار یا خود پرست، اهل علم و طالب علم و فهم و فرهنگ، یا منجمد و بسته و پایبند به تفکرات جامد بار بیاورد. معلم است که می تواند ما را متدیّن، باتقوا، پاکدامن، یا خدای ناکرده بی بند و بار، بار بیاورد. معلم چنین نقشی دارد. این ارزش معلم است و این تأثیر معلم است."

"اگر جامعه معلمان در یک کشور، عزیز و گرامی داشته شوند، این فقط عزیز داشتن یک عده از مردم نیست؛ این عزیز داشتن علم و تعالی و پیشرفت است؛ عزیز داشتن انسان است. اینکه در کشور از معلمان تجلیل می شود، صرفاً لفاظی و تعارف نیست؛ معنای این حرف ها و این گفتن ها این است که فضای عمومی کشور قدر علم و تعلیم وآدم شدن و عالم شدن را بدانند؛ این حرف ها برای این است که کلاس درس، معلم درس و پدید آورنده علم و درس، گرامی داشته شود. ملتی که قدر علم و آموزش و معلم و اهمیت فرهنگ را نداند، این ملت به هر کجا هم برسد، آسیب پذیر است؛ از لحاظ مادی هر رشدی هم بکند، قابل سرنگون شدن و شکست خوردن است."

"دست توانای معلم است که چشم انداز آینده ما را ترسیم می کند. می بینید که امیر مؤمنان، مولای متقیان علی (ع) می فرماید: من علمنی حرفاً فقد صیرنی عبداً؛ "هرکس چیزی به من بیاموزد، مرا بنده خویش کرده است. این بیان برای ما درس است تا معلمان، قدر خود را بدانند و تشخیص دهند که چقدر، وجود آنها در سرنوشت یک ملت مؤثر است."

/ 5 نظر / 38 بازدید
شبکه وبلاگی صدای تو

مدیر محترم وبلاگ با سلام. ضمن تشکر از زحمات شما، مطلب مفید حضرتعالی برای معرفی و استفاده دیگران، در سایت صدای تو / sedayeto.ir منتشر شد. لینک مطلب شما : sedayeto.ir/index.php/the-best-blogs/5715-2014-05-03-09-17-49.html *** تقاضامندیم با توجه به مسئله انتقال غیرمجاز آب استان چهارمحال توسط استان اصفهان ، مطالب چند روز آینده خود را به این موضوع اختصاص دهید. منتظر مطالب شما چه بصورت کپی پیست و چه بصورت "تولیدی خود شما" هستیم. *** لطفا پس از نوشتن هر پست ، با مراجعه به قسمت ارسال مطلب در سایت، ما را در جریان مطالب جدید خود قرار دهید. ********* از دوستانتان نیز بخواهید به ما بپیوندند... با صدای تو ، دیده و شنیده شوید / sedayeto.ir

شعیب

سلام تنهایی زمانی است که کسی را از دست می دهی؛اما یگانگی زمانیست که خودت را در می یابی …

ماه ولاء

خدایا مارو ببخش که در کار خیر یا “جار” زدیم... یا “جا” زدیم...[گل]

شعیب

سلام ما تبديل به همان چيزي مي شويم که درباره آن بيشتر فکر مي کنيم. پس هميشه درباره چيزهايي فکر کنيم که واقعا طالب آن هستيم.

ماه ولاء

پدرم هر وقت میگفت "درست میشود"... تمام نگرانی هایم به یک باره رنگ میباخت...! ولادت امــــــیر بـــی قــــرینـــــه امام علی علیه السلام بر شما و همه پدران آزاده دنیا مبارک باد[گل]