حضرت زهرا (س) در کلام حضرت امام خامنه ای (مدظل)

«ساده زیستی دختر پیامبر یک نمونه برای زنان امروز جامعه ماست. ما روحیه مصرف گرایی را کنار بگذاریم و در زندگی به حد لزوم اکتفا کنیم و از افراط بپرهیزیم و آرزوهای حقیر و کوچک را فدای ارزش های بزرگ بکنیم؛ نمونه کامل آن را در زندگی فاطمه زهرا (علیهاالسلام) می توان در تاریخ مشاهده کرد. جهیزیه دختر پیامبر، فقیرانه ترین جهیزیه ای بود که در آن روز در بین مردم رایج بود.»

4/11/1364

«در صحنه تعریف معنوی فاطمه زهرا (علیهاالسلام) وارد نمی شویم، لیکن در زندگی معمولی این بزرگوار، یک نکته مهم است و آن جمع بین زندگی یک زن مسلمان در رفتارش با شوهر و فرزندان و انجام وظایفش در خانه از یک طرف، و بین وظایف یک انسان مجاهد، غیور، خستگی ناپذیر در برخوردش با حوادث سیاسی مهم، بعد از رحلت رسول اکرم (صلی الله علیه وآله)، که به مسجد می آید و سخنرانی و موضعگیری و دفاع می کند و حرف می زند و یک جهادگر به تمام معنا و خستگی ناپذیر و محنت پذیر و سختی تحمل کن است، از طرفی دیگر.»

22/9/1368

«عبادت فاطمه زهرا (علیهاالسلام) یک عبادت نمونه است. «حسن بصری» که یکی از عبّاد و زهّاد دنیای اسلام است، درباره فاطمه زهرا(علیهاالسلام) می گوید: به قدری دختر پیغمبر (صلی الله علیه وآله) عبادت کرد و در محراب عبادت ایستاد که «تورّمت قدماها»؛ پاهای آن بزرگوار از ایستادن در محرابِ عبادت ورم کرد.»

25/9/1371

«آن خطبه ای که فاطمه زهرا(علیهاالسلام) در مسجد مدینه، بعد از رحلت پیغمبر (صلی الله علیه وآله)، ایراد کرده است، خطبه ای است که به گفته علامه مجلسی، بزرگان فُصَحا و بُلغا و دانشمندان باید بنشینند کلمات و عبارات این خطبه را معنی کنند. این قدر پر مغز است.

از لحاظ زیبایی هنری، این سخن فاطمه زهرا(علیهاالسلام) مثل زیباترین و بلندترین کلمات نهج البلاغه و در حد سخنان امیرالمؤمنین (علیه السلام) است.

آن عبادتش، این فصاحت و بلاغتش، این فرزانگی و دانشش، این معرفت و حکمتش، آن جهاد و مبارزه اش، آن رفتارش به عنوان یک دختر، آن رفتارش به عنوان یک همسر، آن رفتارش به عنوان یک مادر، آن احساساتش به مستمندان... این شخصیت جامع الاطراف فاطمه زهرا (علیهاالسلام) است. این الگوست؛ الگوی زن مسلمان این است.»

25/9/1371

در روایت دیگری از امیرالمؤمنین (علیه السلام) نقل شده است که فاطمه زهرا (علیهاالسلام) به ایشان می گوید: ملائکه می آیند، با من سخن می گویند و مطالبی را به من می گویند. امیرالمؤمنین (علیه السلام) به ایشان می گویند: وقتی صدای ملک را شنیدی، به من بگو تا من بنویسم آن چه را که تو می شنوی. و امیرالمؤمنین (علیه السلام) نوشت آن چه را که ملائکه به فاطمة الزهرا (علیهاالسلام) املا می کردند، و این یک کتابی شد که در نزد ائمه (علیهم السلام) بوده و هست.

در روایات متعدد آمده که ائمه(علیهم السلام) برای مسائل گوناگون خود، به «مصحف فاطمه» مراجعه می کردند. بعد امام (علیه السلام) می فرمایند: «انه و لیس فیها حلال و حرام»؛ در این کتاب، احکام نیست، حلال و حرام نیست. «فیها علم ما یکون»؛ اما همه حوادث جاری بشری، در دوران های آینده، در این کتاب هست. این چه دانش والایی است؟ این چه معرفت و حکمت بی نظیری است که خدای متعال به یک زن در سنین جوانی می بخشد؟ این مقام معنوی حضرت زهرا (علیهاالسلام) است. این مسائل معنوی تا حدود زیادی به فضایل عملی ارتباط پیدا می کند. ارتباط پیدا می کند به آن چه از تلاش فاطمه زهرا (علیهاالسلام) ناشی می شود.»

25/9/1371

باید هر حرف و کلمه و هر اشاره ای در زندگی این بزرگوار [فاطمه (علیهاالسلام)] برای ما یک سرمشق باشد. به محبت دورادور و احساس محبت اکتفا نکنیم؛ این احساس را در زندگی پیاده نماییم. اگر محبت نباشد، این رابطه عملی به وجود نمی آید. در سایه آن محبت می شود این پیوند و پیوستگی عملی را به وجود آورد. اما بدون این پیوستگی و پیوند عملی، اصل آن محبت زیر سؤال خواهد رفت: «قل ان کنتم تحبّون الله فاتّبعونی یحببکم الله»؛ دنباله محبت باید اطاعت و متابعت باشد.»

17/10/1369

«پیامبر عظیم الشأن اسلام با این اعتقاد که فاطمه زهرا (علیهاالسلام) نمونه یک انسان کامل است، بر دست او بوسه می زد و این امر نباید یک مسأله عاطفی در نظر گرفته شود. نگرش اسلام به زن از باب تکامل معنوی و انسانی اوست و در بررسی های مربوط به فرهنگ مسائل اجتماعی و پرورش علمی زنان باید بر این اساس عمل شود.»

4/10/1370

/ 12 نظر / 236 بازدید
نمایش نظرات قبلی
منصور

به دلم افتاده مادر درد تو دوا می گیره خوب میشی مادر دوباره خونمون صفا میگیره به دلم افتاده مادر دوری از اجل می گیری زخم پهلوت میشه درمون باز منو بغل می گیری روضه های ناموس خدا در قرآن...................................منتظرم[گل]

گروه دانشجویی 313

معرفی اسلام ناب محمدی در سراسر عالم: http://truth313.mihanblog.com/

منصور

[ مادر ] دیوار با مسمار هم قافیه بود، دنبال ردیف بود عدو. [ کوچه بنے هاشم ] محمد، علے، زهرا، حسیـטּ، زینب. کوچه بنے هاشم مےشود، کوچه ما وقتے مادرم............. عاملان شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها.....................منتظرم

پویان

سلام با خاطره زیبا و کوتاه از رهبر عزیزمان با عنوان "زندگی اشرفی" در خدمت شما هستیم.

حسین

الهی داد از این دل داد از این دل / کنار قبر زهرا کرده منزل بگو زهرا زجا خیزد ببیند / که اشک دیده کرد خاک او گل . . . .........★...............................................................★ .........★...............................................................★ .........★...............................★.............................★ .........★............★.........★★★★★★.....................★ ★......★.......................★......★.....★........★.........★ ★......★.........★..............★★...★★..★★★...........★ ...★★..........★.......................................★............. ....................★........................................★........... ..★..★............★........................................★......... .........................★...★..................................★...★ .............................★.......................................★...

سیدعلی اسلامی

شب است و گوهری خفته به تابوت از این غم کل عالم گشته مبهوت شب است و عالمی اندر غبار است دل شیعه بسی اندوه بار است شب است و یک گلِ پهلو شکسته گل دیگر در این ماتم نشسته شب است و مه نهان از دیده ها شد که بغض خفته ی عالم رها شد شب است و روح و جان از مرتضی رفت ببین ظلم و تباهی ، تا کجا رفت شب است و سینه ای پر سوز و آه است درِ بیت علی ، از چه سیاه است شب است و دخت طاها ، جان سپرده ازآن ضربت که از ، بیگانه خورده شب است و کودکان غم ناله دارند به روی چشم و گونه ژاله دارند شب است و گریه هاشان بی صدا شد که لرزان زین عزا عرش خدا شد شب است و شمع مادر گشته خاموش گرفته کودکان ، لیکن در آغوش شب است و خفته زهرا در دل خاک ملائک هم بخوانندش ، به افلاک شهادت بی بی دوعالم حضرت فاطمه زهرا (س) را تسلیت عرض میکنم [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] التماس دعا و به روزم

بچه های مطهرونی

سلام دوست عزیز، یه سوال!! شکر کردن بلدید؟؟ سری به ما بزنید یه نمونه ی خیلی زیبا از شُکر رو پست زدیم دیدنش خالی از لطف نیست. پاینده باشید یا علی