توهین شرم آور روزنامه آرمان

این طرح که در صفحه آخر این روزنامه و در ستون مربوط به کارتون روز چاپ شده بود توسط محمد طحانی طراحی شده و شهدای غواص را در شمایلی نامناسب که برهنگی کامل را تداعی می کند نشان می دهد. در این اثر 6 غواص که به نظر برهنه هستند با دستان بسته، عورتشان را پوشانده و با چشمانی که پشت عینک های غواصی پنهان شده رو به بالا در حرکت هستند.نقطه طلائی(مرکز توجه و نقطه ای که در نگاه اول نظر مخاطب را به خود جلب می کند) در این طرح دستان بسته این غواص هاست که در خلال این برهنگی ظاهری روی عورت قرار گرفته و اندام تحتانی را پوشانده است. گفتنی است رنگ های استفاده شده در این اثر نیز رنگ هایی کدر و مرده انتخاب شده است که در هنرشناسی پیامی از تقدس را منتقل نمی کند.

این طرح گرافیکی شباهت بسیار زیادی به تصویرسازی توهین آمیزی دارد که یک گرافیست ایرانی ساکن هلند مدتی قبل با ادعای ادای احترام به شهدای غواص طراحی و منتشر کرده بود. «م.ه» که از نزدیکان شاهین نجفی نیز هست در تصویر سازی خود مردی کاملا برهنه را در محراب مسجد به تصویر کشیده که فین غواصی به پا دارد و دست هایش نیز به همان صورتی که در توضیح طرح روزنامه آرمان ذکر شد بسته شده و روی بدنش قرار دارد. این طراح در رزومه خود توهین به حجاب و چادر را نیز دارد.

لازم به ذکر است که جدای از کپی برداری که طراح روزنامه آرمان از آن طرح توهین آمیز کرده است، در طرح مذکور فیگور غواص ها، برهنگی شان و همچنین نوع بال هایی که برای آن ها انتخاب شده است کاملا به سبک آثار دوره رنسانس نقاشی شده اند.گفتنی است، در دوره رنسانس با هدف اسطوره زدایی از هرآنچه که کلیسا مطرح کرده بود سوژه های مقدس را بدون هاله های الهی تصویر کرده و سعی داشتند به پست ترین شکل ممکن که همان برهنگی است مقدسات را عناصری زمینی، دنیوی و فاقد ارزش معرفی کنند؛ از این رو در این دوره از تاریخ آثاری وجود دارد که در آن ها حتی سعی در تقدس زدایی از انبیاء الهی شده است.

 

/ 3 نظر / 48 بازدید
خودي

سلام. در وجود برخي جماعات منافق در بدنه ملت شكي نيست، و - علي رغم دل پر من از كج سليقگي دلواپسان- توضيحات شما هم تيزبينانه بود و كاملا ناراحتم كرد. اما ، فتنه از هر دو طرف است. براي مثال، چه نيازي بود كه آن مداح به طور علني رئيس جمهور و رئيس مجلس را خطابهاي بي تربيتانه كند. مثلا يك مداح برادر امام خميني است يا پسر عموي مقام معظم رهبري يا فاميل امام حسين؟؟؟؟ يا نماينده كل ملت؟؟... سوئ استفاده روشنفكران و غربزدگان غيرمنتظره نيست، بهانه دادن توسط آقاياني كه دغدغه حفظ انقلاب را دارند خيلي دردناك تر است. [گل][گل]ما كه از همه دلزده شديم، كاش توي جنگ قطعه قطعه ميشديم و حتي مثل اين غواص ها هم برنمي گشتيم. [گل] راستي! متن را مرور كنيد كلمه «اتلاق» غلط است. صحيحش «اطلاق» است. موفق باشيد.

ماه ولاء

چــه بَســآخُـــدآوَنـــد؛ هَــــرگِــره ای کــه دَرکـــآرِمــآمـــی اَنـدآزَد؛ هَمچــون گِــره هــآی قــآلـی بــآشَـد؛ کــه نَهــآیَتـاً قَصــددآرَدبــآآنهــــــآ؛ نَقشــی زیبـآرآبیــآفَـرینَـد... [گل]

حزب الله313

خداقوت